תקצירי ימי עיון

 תקציר יום העיון שהתקיים במוזיאון חצר הישוב הישן בשיתוף
עם האגודה לאמנות יהודית ביום 23.9.09:

מזכרות מארץ הקודש

אמציה וולוך , נכדו של מאיר רוזין:

מאיר רוזין נולד בויטבסק למשפחה חבדניקית.רוזין טען ש"מלאכה היא מלוכה" וניסה להתפרנס מיגיע כפיו.נישא לפייגה, אף היא ממשפחה חבדניקית.נולדו להם 7 בנות ובן. בתו הבכורה נפטרו בגיל צעיר. רוזין עצמו היה אדם מיוחד: לבש בגדים מודרניים, נסע לארה"ב והתאזרח שם.
רבים מציוריו אבדו. למד בבצלאל יציקות גבס. היה אמן ואומן.פתח חנות ברובע הארמני. ידע שפות. אלמנתו ספרה שהיה לרוזין חלום: להכין מיניאטורות של כל הבניינים בירושלים.בין עבודותיו: עבודות מעץ זית: כריכות, קופסאות, ועוד.
היה לו מעין מוזיאון קטן ומחברת שחורה ששימשה מעין ספר מבקרים.
לא הלך בתלם. איש העולם הגדול.אוטודידקט,פעיל ציבור.

ניר פלדמן, אוצר התערוכה:
"צילומים בני תקופתו של מאיר רוזין"

נראה שמאיר רוזין אהב להצטלם. הוא הצטלם לבדו, עם בני משפחתו, ועם עבודותיו.
הצילומים של רוזין עם המודלים ושאר עבודותיו, צולמו כנראה על ידי צדוק בסן, שהיה הצלם היהודי הראשון יליד הארץ, וצילם את המגזר החרדי ומוסדותיו בירושלים. בעיזבון רוזין נגטיבים וצילומי סטודיו בלבוש אוריינטלי. הלבוש האוריינטלי מופיע גם בצילומים של צלמי התקופה היהודים (סוסקין, חוטימסקי, נרינסקי, ועוד). הוא השתרש ביישוב ונעלם בעקבות הפרעות ב-1929.
הכנסייה הארמנית הייתה מודעת לחשיבות הצילום לתעשיית המזכרות ולתיעוד, כבר בשנות ה-50 של המאה ה-19. בעיזבונו של רוזין צילום סטודיו של הורי אשתו, שצילם הצלם הארמני קריקוריאן, וצילום סטודיו של משפחתו שצולם על ידי הצלם הערבי נוצרי חליל ראעד.
לארץ ישראל הגיעו במאה ה-19 מאות צלמים כדי לתעד את נופיה. חלק מהצלמים הגיעו בעקבות צליינים, ואחרים בעקבות רומנטיקנים שנמשכו למראות הלבאנט ונופי הבראשית של ארץ ישראל במאה ה-19.
במושבה האמריקנית בירושלים הייתה מעבדת הצילום המשוכללת ביותר במזרח התיכון. המעבדה נוסדה אחרי ביקורו של הקיסר וילהלם השני ב-1898. מאיר רוזין בנה שניים משלושת שערי הכבוד לכבוד הקיסר, והם תועדו על ידי שני חברי המושבה במצלמתם.
לא"י יש מקום חשוב מאוד בתולדות הצילום מבחינה תיעודית ומבחינה אומנותית.


אודותינו
בנין המוזיאון
סאנטור - תנור מחמר
מכתש אבן
וילון פשתן
שלחן נחושת
הימעל בעד- מיטת שמים
תנורים ועששיות מפח
יצור יין
ארון מטבח
חפצים מספרים
פעילויות לחגים וחופשות
מה חדש במוזיאון
תמונות
פעילויות חינוכיות
סיפורים מירושלים
חידת המוזיאון
סיורים והשתלמויות
תערוכות מתחלפות
תקצירי ימי עיון
צור קשר
For English Speakers
 
 

 

  מוזיאון "חצר היישוב הישן" - טל: 02-6276319